Sections

Weather Forecast

Close

Janish wins three events for Ethan/Parkston

Mitchell Christian's Alec Nelson runs the 3,200 run at the Ethan/Parkston Relays on Friday in Mount Vernon. (Eric Mayer / Republic)

MOUNT VERNON — Ethan/Parkston's Tulsa Janish won three events, while Patience Nesheim and Lindsay Roth each won two titles at the Ethan/Parkston Relays on Friday in Mount Vernon.

Janish won the 100-meter dash with a time of 11.36 seconds, the 200 with a time of 23.18 and the 300 hurdles with a time of 42.71.

On the girls side, Roth won the 1,600 (5:45.41) and 3,200 (12:07.61). Roth edged her teammate Adaya Plastow (5:45.42) by one tenth of a second in the 1,600. Nesheim won the girls 200 (27.01) and 400 (1:02.08).

Mount Vernon/Plankinton's Savannah Risseeuw won the 100 hurdles (16.25) and 300 hurdles (48.68), while Katlyn Briggs won the discus (111-7) and the shot put (33-7.25) for the Titans.

Wagner's Malcolm Janis claimed the long jump (19-10) and the triple jump (40-8) events.

No team results were reported.

Ethan/Parkston Relays

Friday in Mount Vernon

Teams competing: Bon Homme, Ethan/Parkston, Mount Vernon/Plankinton, Platte-Geddes, Wagner, Alcester-Hudson, Scotland, Tripp-Delmont/Armour, Mitchell Christian, Andes Central/Dakota Christian, Gayville-Volin.

Girls Results

100: 1. Camie Walz, MVP, 12.89; 2. Brooklyn Brouwer, TDA, 13.14; 3. Patience Nesheim, EP, 13.38; 4. Bailey Vitek, S, 13.76; 5. Amelia Stone, AH, 14.08; 6. Jalen Kurtenbach, EP, 14.14.

200: 1. Patience Nesheim, EP, 27.01; 2. Ally Holter, PG, 28.0; 3. Hannah Whitney, TDA, 28.05; 4. Brooke Knoll, W, 29.05; 5. Lizzy Kinneberg, EP, 29.74; 6. Staci Wolbrink, MC, 29.92.

400: 1. Patience Nesheim, EP, 1:02.08; 2. Ally Holter, PG, 1:02.65; 3. Maria Baker, MVP, 1:06.11; 4. Brooke Knoll, W, 1:07.74; 5. Amelia Stone, AH, 1:07.79; 6. Camille Sykora, BH, 1:09.42.

800: 1. Maria Baker, MVP, 2:33.80; 2. Adaya Plastow, EP, 2:34.01; 3. Kendra Jensen, AH, 2:37.17; 4. Kelly Sondgeroth, PG, 2:37.68; 5. Alcista Dion, W, 2:41.38; 6. Hallie Schmidt, MVP, 2:45.00.

1,600: 1. Lindsay Roth, EP, 5:45.41; 2. Adaya Plastow, EP, 5:45.42; 3. Kendra Jensen, AH, 5:51.66; 4. Hannah Stremick, TDA, 6:16.42; 5. Keely O'Neill, MC, 6:29.88; 6. Maelie Culbert, EP, 6:30.09.

3,200: 1. Lindsay Roth, EP, 12:07.61; 2. Isabella Brouwer, ACDC, 12:18.76; 3. Alcista Dion, W, 13:08.15; 4. Jade Owings, AH, 13:19.77; 5. Paige Eddy, BH, 13:48.55; 6. Maelie Culbert, EP, 14:15.87; 7. Faith Werkmeister, TDA, 14:30.55.

100 hurdles: 1. Savannah Risseeuw, MVP, 16.25; 2. Sawyer Naasz, PG, 17.04; 3. Adaya Plastow, EP, 17.69; 4. Hannah Braley, EP, 18.58; 5. Tyra Medicine Horn, ACDC, 19.53; 6. Christa Glanzer, MVP, 20.30.

300 hurdles: 1. Savannah Risseeuw, MVP, 48.68; 2. Camie Walz, MVP, 50.16; 3. Sawyer Naasz, 51.54; 4. Lorna Gregerson, MVP, 51.72; 5. Taylor Gall, S, 54.37; 6. Keanna Ligtenberg, W, 56.25; 7. Hannah Braley, EP, 56.48; 8. Grace Bultsma, MVP, 59.25.

4x100: 1. Tripp-Delmont/Armour (Hannah Whitney, Kianna Payer, Alyssa Whitney, Brooklyn Brouwer), 53.74; 2. Platte-Geddes, 54.50; 3. Scotland, 56.34; 4. Mount Vernon/Plankinton, 57.68; 5. Andes Central/Dakota Christian, 59.13; 6. Parkston, 59.92.

4x200: 1. Tripp-Delmont/Armour (Hannah Whitney, Kianna Payer, Alyssa Whitney, Brooklyn Brouwer), 1:53.53; 2. Scotland, 1:59.68; 3. Platte-Geddes, 2:00.83; 4. Mount Vernon/Plankinton, 2:02.87; 5. Parkston, 2:04.47; 6. Bon Homme, 2:05.59.

4x400: 1. Mount Vernon/Plankinton (Maria Baker, Lainey Gregerson, Lorna Gregerson, Hallie Schmidt), 4:34.60; 2. Tripp-Delmont/Armour, 4:37.78; 3. Platte-Geddes, 4:38.77; 4. Scotland, 5:12.70.

4x800: 1. Mount Vernon/Plankinton (Lorna Gregerson, Lainey Gregerson, Tessa Pickart, Hallie Schmidt), 10:52.73; 2. Tripp-Delmont/Armour, 11:36.85; 3. Alcester-Hudson, 11:58.21; 4. Scotland, 13:53.51.

Medley: 1. Parkston (Kailee Schnabel, Allison Ziebart, Patience Nesheim, Lindsay Roth), 4:37.91; 2. Andes Central/Dakota Christian, 4:47.55; 3. Mount Vernon/Plankinton, 4:55.18; 4. Tripp-Delmont/Armour, 5:07.95; 5. Mitchell Christian, 5:09.90; 6. Scotland, 5:10.49.

Long jump: 1. Allison Ziebart, EP, 15-5.75; 2. Kailee Schnabel, EP, 15-4.25; 3. Julie Dickau, AH, 13-9.50; 4. Camille Sykora, BH, 13-8.75; 5. Elizabeth Hallaway, AH, 13-1.50; 6. Johanna Jelsma, BH, 12-7.

Triple jump: 1. Kianna Payer, TDA, 32-2; 2. Allison Ziebart, EP, 31-4; 3. Beulah Black Cloud, 31-3; 4. Izzy Hohn, EP, 31-2; 5. Elizabeth Hallaway, AH, 27-10; 6. Staci Wolbrink, 27-9.50.

High jump: 1. Beulah Black Cloud, ACDC, 4-10; 2. Averi Tegethoff, PG, 4-6; 3. Kirbie Payne, MVP, 4-2; 4. Adaya Plastow, EP, 4-2; 5. Elizabeth Hallaway, AH, 4-2; 6. Kylee Guindon, MVP, 4-0.

Discus: 1. Katlyn Briggs, MVP, 111-7; 2. Kayla Van Osdel, GV, 107-2; 3. Bella Vitek, S, 102-7; 4. Keandra Rhead, AH, 102-1; 5. Tyra Medicine Horn, ACDC, 101-11; 6. Ashlee Gerber, TDA, 97-9.

Shot put: 1. Katlyn Briggs, MVP, 33-7.25; 2. Nicole Flynn, S, 33-6; 3. Sidney Muckey, ACDC, 33-2.50; 4. Keandra Rhead, AH, 32-10.75; 5. Makayla Friederich, S, 32-6.50; 6. Kylie Hausman, GV, 32-4.75.

Pole vault: 1. Mollie Miiller, EP, 8-6; 2. Brittney Krcil, W, 8-6; 3. Taylor Gall, S, 7-9; 3. Rachel Sestak, BH, 7-9; 5. Grace Fryda, S, 7-3; 5. Alcista Dion, W, 7-3.

Boys Results

100: 1. Tulsa Janish, EP, 11.36; 2. Jadon Micke, AH, 11.76; 3. Weston Tobin, MVP, 11.8; 4. Malcolm Janis, Wagner, 11.83; 5. Colton Wolbrink, MC, 12.27; 6. Nathan Berens, PG, 12.64;

200: 1. Tulsa Janish, EP, 23.18; 2. Malcolm Janis, Wagner, 23.79; 3. Jadon Micke, AH, 24.0; 4. Eli DeNeui, PG, 24.41; 5. Parker Hanselman, EP, 25.34; 6. Riley Deinert, MVP, 25.66;

400: 1. Dane Rihanek, MVP, 52.63; 2. Jadon Micke, AH, 53.59; 3. Jarred Ketchum, TDA, 55.65; 4. Kade Boltjes, PG, 57.51; 5. Evan Weeman, EP, 59.64; 6. Eric Gustafson, EP, 1:02.14;

800: 1. Kyle Glanzer, MVP, 2:06.55; 2. Evan Weeman, EP, 2:21.49; 3. Austin Bartelt, EP, 2:24.50; 4. Tristin Bialas, TDA, 2:28.75; 5. Andes Enga, MC, 2:35.09; 6. Matthew Brink, PG, 2:36.94;

1,600: 1. Nate Wahlen, PG, 5:02.0; 2. Dylan Reimnitz, MVP, 5:12.54; 3. Tanner Hohn, EP, 5:15.56; 4. Max Reynen, MC, 5:20.0; 5. Austin Bartelt, EP, 5:20.39; 6. Layne Lewis, MVP, 5:27.3;

3,200: 1. Alec Nelson, MC, 11:00.75; 2. Layne Lewis, MVP, 11:20.66; 3. Tanner Hohn, EP, 11:22.68; 4. Logan Tlam, MVP, 12:23.31; 5. Nate Hall, Bon Homme, 12:31.66; 6. Michael Barnett, Wagner, 12:59.12;

110 hurdles: 1. Thomas Baker, MVP, 18.09; 2. Riley Deinert, MVP, 19.12; 3. Cordell Murtha, EP, 20.88; 4. Riley Gregerson, MVP, 21.04;

300 hurdles: 1. Tulsa Janish, EP, 42.71; 2. Thomas Baker, MVP, 46.33; 3. Riley Deinert, MVP, 47.84; 4. Cole Prunty, EP, 48.71; 5. Jovey Christensen, AH, 49.47; 6. Ty VanderPol, MC, 51.58;

4x100: 1. Bon Homme, 48.93; 2. PG, 50.62; 3. TDA, 57.5; 4. MVP, 58.75;

4x200: 1. Mount Vernon/Plankinton, 1:38.94; 2. BH, 1:45.84; 3. Scotland, 1:46.09; 4. EP, 1:48.98; 5. TDA, 1:57.8;

4x400: 1. Tripp-Delmont/Armour, 3:47.34; 2. BH, 3:48.46; 3. EP, 3:58.52; 4. Scotland, 3:58.7; 5. MC, 4:06.76;

4x800: 1. Mount Vernon/Plankinton, 8:57.49; 2. TDA, 9:28.01; 3. EP, 9:32.11; 4. MC, 9:47.96; 5. Scotland, 10:11.95; 6. BH, 11:09.14;

Medley: 1. Platte-Geddes, 4:02.35; 2. Scotland, 4:04.33; 3. MVP, 4:08.56; 4. EP, 4:09.3; 5. MC, 4:13.46; 6. TDA, 4:19.54;

Long jump: 1. Malcolm Janis, W, 19-10; 2. Daniel Lange, S, 18-03; 3. Alec Nelson, MC, 18-1.25; 4. Colton Wolbrink, MC, 17-8.5; 5. Cole Prunty, EP, 17-2; 6. Levi Cahoy, BH, 17-0;

Triple jump: 1. Malcolm Janis, W, 40-8; 2. Eric Gustafson, EP, 36-3.5; 3. Parker Hanselman, EP, 35-2; 4. Nathaniel Anderberg, MC, 34-6; 5. Alex Griffith, AH, 33-10; 6. Wesley Brandt, BH, 31-7;

High jump: 1. Lucas Pedersen, S, 5-6; 2. Josh Crownover, BH, 5-6; 3. Garret Vitek, S, 5-2; 4. Eric Gustafson, EP, 5-0; 5. Layne Lewis, 5-0;

Discus: 1. Darian Rabe, GV, 121-9; 2. Brady Anderson, MVP, 112-7; 3. Riley Hellman, BH, 106-0; 4. Riley Stegmeier, PG, 97-3; 5. Kelby VanDerWerff, PG, 96-8; 6. Jacob Kriz, TDA, 95-6;

Shot put: 1. Cliff Johnson, ACDC, 45-7; 2. Jesse Hastings, MVP, 43-7.5; 3. Darian Rabe, GV, 38-8; 4. Brady Anderson, MVP, 37-1; 5. Alex Maas, ACDC, 37-8.5; 6. Mica Johnson, EP, 33-3.5;

Pole vault: 1. Jaden Peters, W, 13-00; 2. Anton Hejna, BH, 12-0; 3. Beau Dean, PG, 10-0; 4. Tucker Murtha, EP, 9-6; 5. Owen Eitemiller, W, 9-0; 5. Jagger Tyler, W, 9-0;

Advertisement
randomness